Svatba opředená pověrami

Nika
Svatba opředená pověrami

Každá svatba je opředena různými pověrami. Už naše babičky věděly, že ženich nesmí nevěstu vidět ve svatebních šatech dříve, než v den svatby. Určitě jste i vy slyšeli o mnoha pověrách. Věděli jste například že černá kočka přináší nevěstě štěstí? O těchto a dalších pověrách si můžete přečíst v našem blogu.

Některé jsou dobré, některé špatné. Jiné přinášejí do života štěstí, další naopak smůlu. Řeč je o pověrách které již dlouhá léta provázejí všechny svatby. Věříte jim?

Ženich nesmí nevěstu vidět ve svatebních šatech

Tato pověra pochází z dob, kdy byla svatba sjednána rodiči novomanžele. Nevěsta se musela před obřadem ukrývat v domě a na obřad přijít se závojem, který jí zakrýval tvář. Důvod proč to bylo tak, je skutečně zajímavý. Otec nevěsty se totiž bál, že pokud ženich uvidí svou nastávající před svatbou, nebude se mu líbit a tak odvolá celou svatbu. Co by byla velká ostuda pro rodinu nevěsty. Proto až po obřadu mohl ženich odhalit tvář nevěsty a smířit se s osudem.

Štěstí či neštěstí

Určitě znáte různé pověry, které podle některých lidí přinášejí štěstí, bohatství a lásku a jiné zase neštěstí nebo smůlu. Mezi ty dobré pověry, které přinášejí štěstí patří například to, že nevěsta musí vykročit ze svého domu pravou nohou. Pokud na ni zasvítí slunce nebo je na obloze duha, bude ji toto štěstí provázet celý život. S černou kočkou je většinou spojena smůla, při nevěstě je to však naopak. Pokud nevěsta ve svatebních šatech potká černou kočku, kominíka nebo v některých zemích slona, její manželství vydrží po celý život.

Ale víte které události tedy přinášejí neštěstí? Například pokud při cestě na obřad nevěsta uvidí prase, její manželství se nebude ubírat dobrým směrem. Stejný osud potká manželství pokud se v den svatby bude konat i pohřební průvod. V dřívějších dobách, kdy šla nevěsta ke svému ženichovi, využíval se kočár a kůň. Pokud tento kůň odmítl poslouchat a nechtěl nevěstu odvézt, bylo to předpovědí blízké smrti. Dnes se tato pověra přenesla na to, když nenastartuje svatební auto.

Kompletní svatební róba až v den D

Některé ženy věří tomu, že by si před svatbou nikdy neměli zkoušet kompletní svatební róbu. I když je možná těžké při zkoušení šatů se tomu vyhnout, některé nevěsty to vyřešili po svém. Na šatech si až do svatebního dne nechávají nedošitý lem, který se došije v den svatby. To zaručí že Vaše róba během zkoušení nebude kompletní.

Prsten, který nesmíte sejmout

Pokud Vám již manžel navlékne na prst prsten, jeho předčasné složení přináší velmi velké neštěstí. Pokud se prsten náhodou sklouzne z prstu, jediný kdo ho může dát zpět je manžel. Někdo říká, že prsten je bezpečné složit po narození prvního dítěte, ale nikdy ne dříve. Pokud to uděláte, může to znamenat rozpad manželství, manželovu smrt nebo ztrátu manželovy pozornosti. Tradovalo se že když prsten spadl během svatebního obřadu, bylo to čertovo znamení. Komu prsten spadl, ten v manželství zemřel jako první.

Krájení koláče

Svatební dort nebo koláč, musí první nakrojit nevěsta. Pokud to udělá někdo jiný, jejich manželství bude bezdětné. Host nesmí odmítnout svůj kousek koláče. Musí alespoň ochutnat malý kousek. Pokud tak neučiní, přinese neštěstí sobě, ale i novomanželům. Jeden kousek z koláče by si měla schovat nevěsta. Pokud to neudělá, manžel jí bude nevěrný.

Znáte i Vy nějaké pověry které se Vám zdají směšné, neuvěřitelné či strašidelné? Klidně nám o tom napište, rádi si o nich přečteme.